Radacini tinere pentru padurile de maine 2017-11-27T16:10:57+00:00

Radacini tinere pentru padurile de maine

Tocmai am incheiat cea de-a doua etapa a Campaniei de plantare ” Radacini tinere pentru padurile de maine”- un proiect lansat, anul trecut, de “Scoala de Flori” si care a reusit sa stranga in jurul sau nu numai parteneri si voluntari, ci mai ales entuziasmul, energia, implicarea si bucuria fara de care nimic nu poate creste !
Cifrele si faptele vorbesc de la sine: 1600 de copii si tineri participanti, din institutii de invatamant din Ploiesti,Campina, Olari, Lipanesti, Valenii de Munte, Puchenii Mari etc. 12000 de puieti plantati , extinzand ” bariera” verde trasata, anul trecut, in zona superaglomerata si cu trafic intens din nordul Ploiestiului- hipermarketul Ploiesti Shopping City. Un corp profesoral nu numai numeros ,ci si entuziast, in a ” preda” copiilor , si dincolo de clasa, lectii de folos pentru o viata intreaga, alaturi de parintii si buncii care au insotit copiii. Prezenta reprezentantilor institutiilor partenere-Inspectoratul Scolar Judetean Prahova si Ploiesti Shopping City- prin prof. Cristina Petre- inspector scolar, coordonator al activitatilor extrascolare si Marina Trifina-director marketing, ca o dovada ca proiectul educational initiat si desfasurat de Scoala de Flori contureaza, cu fiecare noua editie, o stare de spirit civic si de responsabilitate sociala la nivelul comunitatii.
De altfel, nu putini au fost copiii care si-au regasit copacelul plantat anul trecut , asa cum nu putini au fost aceia care au ” imbratisat” pomisorul plantat in aceasta zi de sfarsit de noiembrie nu numai ca sa ii dea viata, ci si ca o promisiune ca vor reveni si in campaniile viitoare. Cu atat mai mult cu cat voluntarii au primit, la plecare , un copacel pe care sa il planteze in gradina de acasa, in fata blocului sau in gradina bunicilor. Asa incat sa prinda radacini nu numai o noua padure, ci si dorinta tinerelor generatii de a ocroti natura, de a o imbogati, de a o ” insanatosi” pentru propria sanatate si propriul viitor.
“Scoala de Flori” multumeste tuturor participantilor si le da intalnire la viitoarele actiuni din cadrul campaniei ” Radacini tinere pentru padurile de maine”.Pana atunci, imaginile surpinse in timpul actiunii de plantare de astazi isi vor gasi locul in … Catalogul voluntarilor “Scolii de Flori” pe care l-am deschis, iata, oficial. O simbolica nota de 10, cu coronita de lauri, pleaca astfel spre fiecare copil ,spre fiecare profesor, spre fiecare parinte pe care l-am simtit alaturi.
Va multumim.
Director, Ileana Militaru si intreaga echipa a “Scolii de Flori”