Floraria Siati

“Suntem o echipă tânără, dinamica, pregătită tot timpul să învăţăm lucruri noi, să…” Da, da, da, super clişeu! Asta spun toţi, toţi sunt dinamici, tineri, daţi dracului. Noi… muncim de ne sar capacele de dimineaţă până seara, în fiecare zi, nu există pauză, pentru că atunci când lucrezi cu florile, ele nu aşteaptă să treacă weekendul şi ziua de luni ca tu să-ţi revii după cheful de duminică seara! Ele, florile, dacă nu le tratezi cu mult respect te părăsesc fără comentarii, adică se ofilesc şi nu le mai cumpără nimeni. Să-l vedem pe ăla care, atunci când vine transportul de flori (şi de obicei vine câte un tir lung ce n-are loc în curtea depozitului) să-l vedem pe ăla care spune “stai că nu mi-am revenit din weekend!” Păi nu te mănâncă Ileana cu fulgi cu tot?! Ileana, şefa cea mare, care trage cot la cot cu noi, că tirul mai are câteva comenzi de livrat şi nu stă să ne bem cafeaua. Bem şi cafea, dar mai târziu. Şi ce cafea! Direct de la Istanbul, de la turcul ăla mustăcios, Çorlulu Ali Paşa Medresesi pre numele lui. (Uite că fac şi reclamă, dacă mă vede şefa, mă taxează, dar nu mă pot abţine, na!) Să revenim. “Suntem o echipă tânără, dinamică”... Tânără da, cu dinamismul n-avem de ales, de învăţat n-avem încotro, trebuie să învăţăm câte ceva în fiecare zi, altfel ne haleşte concurenţa! Cine ştia cum se îngrijeşte o orhidee Phalaenopsis, (cunoscută și sub numele de \”orhideea fluture\”, datorită formei florilor ei) acum câţiva ani? Acum ştim, am învăţat, că atunci când te întreabă clientul şi-i spui bălării de i se strică floarea, nu-l mai vezi! Am învăţat aproape totul despre flori că n-am avut de ales!


Aşa că dragii mei, suntem o echipă, asta e clar, suntem dinamici (că n-avem de ales!) învăţăm tot timpul (idem mai sus) şi tragem cât putem să nu ne-o ia alţii înainte. Şi noi, SIATI, suntem cei mai buni!

 

Drept pentru care, semnăm


ECHIPA SIATI

 

Poti sa ne scrii la infosiati@gmail.com sau să ne suni la tel 0723 852 820

2017-11-10T11:58:48+00:00

Leave A Comment